ŻYWA vs SZTUCZNA

Przed Świętami Bożego Narodzenia mamy wiele dylematów. Jednym z nich jest wybór choinki. Według niektórych choinka sztuczna jest bardziej praktyczna, ponieważ nie trzeba po niej sprzątać. Dla innych wyłącznie żywa choinka jest gwarancją świątecznej, rodzinnej i radosnej atmosfery.

W obecnych czasach ogromnego rozwoju gospodarki i troski o środowisko w którym żyjemy, ważnym elementem podejmowania decyzji staje się aspekt ekologiczny. Poniższe porównanie pokazuje, którą choinkę powinniśmy wybrać, jeśli zależy nam na naszym zdrowiu i na naszej planecie.

Przed porównaniem żywej choinki ze sztuczną, należy zwrócić uwagę na pochodzenie tej pierwszej. Niegdyś żywe drzewka pochodziły głównie z Lasów Państwowych i nie rzadko z kradzieży. W dzisiejszych czasach ponad 99% to choinki pochodzące z profesjonalnych plantacji, czyli pól choinkowych stworzonych właśnie po to, żeby choinki sadzić i ścinać je po wielu latach, a w miejsce wyciętych ponownie sadzić nowe. W trakcie całego cyklu produkcji drzewka stale pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen. Po ścięciu tworzą w naszych domach ciepły, rodzinny klimat, zaś po Świętach bez problemu można je wykorzystać.

ŻYWA

Hodowana z naturalnie pozyskanego nasionka.
Jedna choinka żywa pochłania do 25 kg szkodliwego dwutlenku węgla, przy plantacji 10 ha wartość ta rośnie do 150 ton dwutlenku węgla.
Podczas kilku lub kilkunastu lat wzrostu żywe choinki stale produkują tlen. Chronią przed powodziami zatrzymując wodę w glebie, jak również są środowiskiem życia dla wielu zwierząt.
Wydziela olejki eteryczne, które pięknie pachną oraz mają bardzo korzystny wpływ na nasz układ oddechowy i nerwowy.
Można wykorzystać ją na opał, oddać na recykling lub do kompostowni. 

SZTUCZNA

Produkowana głównie z nieodnawialnych zasobów naturalnych – ropy, gazu.
Wytworzenie jednej sztucznej choinki to koszt emisji dwutlenku węgla na poziomie ok. 20 kg.
Podczas produkcji sztucznej choinki wytwarza się wiele szkodliwych gazów, wyziewów i pyłów. Transport sztucznych choinek jest również drogi dla środowiska, ponieważ większość z nich pochodzi z Chin.
Nie pachnie i zawiera związki metali ciężkich.
Rozkład sztucznej choinki może trwać nawet 1000 lat, zaś w wyniku jej skomplikowanego spalania powstają toksyny i bardzo niebezpieczne rakotwórcze związki.